Reklama i promocja firmadreo.

Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato czyli co czytać dziecku?

Chcesz aktywnie wspierać rozwój swojego dziecka jednocześnie wzmacniając łączącą was więź? W takim razie sięgnij po... książki. Co czytać najmłodszym i jakie korzyści niesie ze sobą opisywana forma spędzania czasu?
Opublikowano 2023-03-10, artykuł partnera, tagi: dzieckoksiążki
Średnia ocena: 5 z 2 głosów.
Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato czyli co czytać dziecku?
W artykule mogą znajdować się linki prowadzące do stron naszych partnerów.

Po co czytać najmłodszym?

W obecnych czasach rozwój technologiczny wywiera dość duży wpływ na styl prowadzonego przez nas życia. Smartfony czy też iphony zyskały miano urządzeń nie tyle potrzebnych, co wręcz niezbędnych do codziennego funkcjonowania. Naturalnie ze wspomnianych sprzętów korzystają nie tylko osoby dorosłe ale nierzadko również dzieci. Wbrew pozorom nie oznacza to wcale, iż kreskówka oglądana przez malucha jest w stanie zastąpić czytaną na dobranoc bajkę. Wręcz przeciwnie! To właśnie czytanie wywiera znaczący wpływ na rozwój dziecka i zaspokaja jego potrzeby emocjonalne. No dobrze ale czemu – konkretnie – warto czytać najmłodszym?

Książki czytane na głos przez rodzica:

  • Przyczyniają się do budowania silnej więzi pomiędzy malcem, a mamą/tatą,
  • Rozwijają słownictwo,
  • Uczą myślenia,
  • Poprawiają pamięć,
  • Rozwijają inteligencję dziecka,
  • Poprawiają koncentrację tym samym ułatwiając naukę,
  • Rozwijają wyobraźnię,
  • Wyrabiają w dziecku nawyk czytania,
  • Rozwijają wrażliwość,
  • Niwelują poziom odczuwanego stresu.

Jak widać na powyższym przykładzie, czytanie dziecku wywiera niezwykle pozytywny wpływ na rozwój. Pozostaje zatem jedno pytanie, a mianowicie: co czytać najmłodszym? Oczywiście baśnie!

Wilhelm i Jakub Grimm - Baśnie dla dzieci i dla domu. Tom 1-2

Absolutną klasyką literatury dziecięcej są oczywiście baśnie. Wśród godnych polecenia pozycji wymienić należy między innymi „Baśnie dla dzieci i dla domu. Tom 1-2” czyli pełną edycję słynnych baśni braci Grimm, która została oparta na tzw. Wielkim wydaniu z 1857 roku. Składająca się z dwóch tomów książka zawiera aż 200 opowieści, a każda z nich – poza skłaniającym do myślenia morałem – posiada ukryte drugie dno, w związku z czym lektura trafi nie tylko w gust najmłodszych ale również ich rodziców. Warto dodać, że obie książki są bogato ilustrowane klasycznymi i wyjątkowo pięknymi rycinami niemieckiego rysownika Ottona Ubbelohde.

Hans Christian Andersen – Baśnie

Inną, równie ciekawą lekturą są „Baśnie” autorstwa Hansa Christiana Andersena. Książka stanowi zbiór najpopularniejszych, kultowych wręcz baśni Andersena, które od lat przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Pozycja zawiera zarówno znane opowiadania, takie jak „Calineczka”, „Brzydkie kaczątko”, „Królowa Śniegu”, „Nowe szaty cesarza”, „Księżniczka na ziarnku grochu” czy „Dziewczynka z zapałkami”, jak i mniej popularne bajki, na przykład „Słowik”, „Stokrotka”, „Dzikie łabędzie”, „Krzesiwo”, „Latający kufer”, „Imbryk”, „Igła do cerowania”, „Stara uliczna latarnia”, „Ogrodnik i jego chlebodawcy”, „Najpiękniejsza róża świata”. Książka zdobiona jest wspaniałymi ilustracjami Jana Marcina Szancera, które świetnie oddają klimat zwartych w niej historii.

Opowiadanie zbiorowe - Baśnie tysiąca i jednej nocy

Kolejnym, znanym i od lat docenianym zbiorem opowieści z morałem są „Baśnie tysiąca i jednej nocy”. Same opowiadania pochodzą z IX–X w. i stanowią arcydzieło literatury światowej. Fabuła zgromadzonych w zbiorze baśni oparta została zarówno na starych opowieściach arabskich, czy też legendach staroindyjskich, jak i epopejach perskich oraz przypowieściach babilońsko-asyryjskich. Historie – pełne wspaniałych przygód, zaskakujących zwrotów akcji oraz działających na wyobraźnię opisów egzotyki – z pewnością zainteresują najmłodszych i sprawią, że maluchy wręcz nie będą mogły się od nich oderwać. Co więcej, „Baśnie tysiąca i jednej nocy” to także nie lada gratka dla rodziców, gdyż opisywany zbiór historii posiada bogate tło historyczne (większość opowiadań jest odzwierciedleniem wyobrażeń ludzi prostych na temat świata wysokich sfer. Obrazują one również panoramę życia, zwyczajów i kultury Wschodu). Na polskim rynku dostępnych jest wiele wersji opisywanych baśni, w tym „Tysiąc i jedna noc z Szeherezadą”, „Powieści z tysiąca i jednej nocy”, „Bajki z 1000 i jednej nocy” czy też „Baśnie z 1001 nocy”.

Dołącz do nas w sieciach społecznościowych! FacebookTwitterPinterest

Jak reklamować firmę?

Jak reklamować firmę

Prowadzisz firmę, organizację lub jakąkolwiek inną działalność? Jeżeli nasz katalog firm jeszcze nie prezentuje informacji na jej temat, najwyższy czas to zmienić! Dodaj je już teraz, i wzmocnij pozycję swojej firmy i spraw, aby była łatwiej dostępna dla Klientów. Kliknij przycisk Dodaj firmę, i wypełnij prosty formularz zgłoszenia.

Dodaj firmę Dodaj swoją firmę