Rodzaje obciążeń do sztangi
Obciążenia do sztangi stosowane podczas treningu siłowego jest bardzo ważnym elementem sztangi lub hantli. Dzięki nim możemy w łatwy sposób regulować ciężar podnoszej sztangi i dostosować go do naszych preferencji. Warto jednak w pierwszej kolejności zastanowić się, który model ciężarów wybrać. Jednym z aspektów jest materiał wykonania, które podzielić możemy na:
- Obciążenie bitumiczne
- Obciążenie żeliwne
- Obciążenie stalowe
Obciążenia dzielimy nie tylko ze względu na surowiec wykonania, ale również na wagę. Najpopularniejszymi modelami ze względu na wagę są:
- 25 kg (talerze olimpijskie)
- 20 kg
- 15 kg
- 10 kg
Kupując obciążenia do sztangi, warto zaopatrzyć się w ciężary o różnej wielkości. Dzięki temu kontrolować możemy ciężar naszej sztangi, a zmiany między podnoszonymi ciężarami nie będą zbyt wielkie.
Obciążenie bitumiczne, czy żeliwne - które lepsze?
Nie istnieje jednoznaczne stwierdzenie, czy lepszym zakupem będzie obciążenie bitumiczne, czy obciążenie żeliwne. Każde z modeli posiada zarówno swoje zalety, jak i wady. Ciężary bitumiczne sprawdzą się idealnie u początkujących użytkowników, którzy dopiero co zaczynają swoją przygodę z ćwiczeniami siłowymi. Używanie ich jest zdecydowanie prostsze, ponadto uszkodzenie podłogi, czy zniszczenie talerzy jest minimalne. Dodatkowo ich cena jest sporo niższa od innych modeli obciążeń, dlatego też mając noski budżet, nie musimy z nich rezygnować.
Obciążenie żeliwne jest natomiast lepszym wariantem wyboru dla osób doświadczonych w treningach intensywnych oraz dla użytkowników bardziej zaawansowanych. Ich główną zaletą jest duża wytrzymałość, dzięki czemu będą służyć nam przez dłuższy okres czasu.
Kiedy zwiększyć obciążenie do sztangi podczas treningu?
Ćwiczenia siłowe ze sztangą lub hantlami z regulacją obciążeń wymagają zarówno poprawnej techniki, jak i dobrania odpowiedniego ciężaru. Osoba zaczynająca przygoda ze sztangą powinna zacząć od najlżejszej opcji. Jak zatem wybrać odpowiednią wagę do doświadczenia i kiedy ją zwiększać?
- Osoba początkująca – takie osoby nie powinny wybierać maksymalnej wagi. Może to skutkować urazami mięśni. Należy zacząć od najniższego obciążenia, a następnie wraz ze wzrostem kondycji i doświadczenia, zwiększać ilość ciężarów. Idealnym wyborem będzie na początek talerz o wadze od 1 kg do 5 kg, jeśli ćwiczymy na hantlach oraz od 10 kg do 15 kg ćwicząc na sztandze.
- Osoba średniozaawansowana – należy zakupić kilka talerzy o różnych rozmiarach, aby móc dobierać ciężary do swoich preferencji. Idealnym rozwiązaniem będą obciążenia do 20 kg.
- Osoba zaawansowana – bez problemu mogą ćwiczyć z obciążeniem o wadze 25 kg – talerze olimpijskie oraz po lżejsze ciężary, aby móc ćwiczyć ze sztangą o masie 80 kg do 100 kg.
Aby zwiększać obciążenie podczas treningu, należy najpierw ustalić przyjęty cel. Dla jednych będzie to zarysowanie i wzmocnienie swoich mięśni, dla innych mocna rozbudowa mięśni. Niestety dobry odstęp czasowy pomiędzy zwiększaniem ciężarów, trudno jest określić, gdyż zależy to przede wszystkim od indywidualnych czynników i postępów. Należy jednak pamiętać, aby ciężar zwiększać o kilka procent. Dla ramion i klatki piersiowej jest to 5%, dla nóg natomiast 10 % więcej.