Reklama i promocja firmadreo.

Upadłość konsumencka – co warto o niej wiedzieć?

Upadłość konsumencka to proces prawny mający na celu zapewnienie osobom przytłoczonym długami szansy na nowy start finansowy. Stanowi atrakcyjną opcję, gdy inne możliwości zostały wyczerpane, a długi stały się nie do spłacenia. Oto najważniejsze informacje o upadłości konsumenckiej!
Opublikowano 2023-11-14, artykuł partnera, tagi: upadłość konsumencka
Średnia ocena: 5 z 3 głosów.
Upadłość konsumencka – co warto o niej wiedzieć?
W artykule mogą znajdować się linki prowadzące do stron naszych partnerów.

Kryteria kwalifikacji – kiedy można ogłosić upadłość konsumencką?

Aby złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości, osoby muszą spełniać określone kryteria kwalifikacyjne. Zaliczane są do nich poniższe wymogi:

  1. Posiadanie statusu osoby fizycznej – upadłość konsumencka przewidziana jest wyłącznie dla osób, które są osobami fizycznymi, nieprowadzącymi działalności gospodarczej.
  2. Niewypłacalność – aby ogłosić upadłość, trzeba również być niewypłacalnym przynajmniej przez 3 miesiące, czyli mieć problemy z regulowaniem swoich zobowiązań finansowych, na przykład rachunków.

Warto wskazać, że upadłość konsumencka Katowice nie wymaga posiadania majątku, dlatego mogą ogłosić ją też te osoby, które go nie posiadają.

Jak odbywa się proces upadłościowy?

Dłużnicy inicjują proces upadłości, składając wniosek o ogłoszenie upadłości wraz z różnymi dokumentami uzupełniającymi w lokalnym sądzie upadłościowym, co obecnie robi się online.

Gdy wniosek jest prawidłowy, sąd zwołuje rozprawę. Podczas niej przygotowywany jest plan spłaty długu wraz z jego harmonogramem. Zwykle obejmuje on okres paru lat, ale niekiedy dłużnik może być też całkiem oddłużony.

Po ogłoszeniu upadłości następuje automatyczne zawieszenie windykacji i egzekucji długów, uniemożliwiające wierzycielom podejmowanie prób ich odzyskania.

Warto wskazać, że pomoc w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej oferują różne kancelarie prawne i firmy oddłużeniowe.

Konsekwencje upadłości konsumenckiej

Upadłość konsumencka ma zarówno krótko-, jak i długoterminowe skutki dla osób fizycznych. Jakie są jej skutki?

Upadłość daje szansę na nowy start finansowy. Umożliwia dłużnikom odzyskanie kontroli nad swoimi finansami i pracę na rzecz bardziej stabilnej i bezpiecznej przyszłości finansowej.

Upadłość oznacza wstrzymanie działań windykacyjnych wierzycieli, w tym pozwów sądowych, zajęcia wynagrodzeń i nękających wezwań do windykacji.

Upadłość ma też negatywny wpływ na zdolność kredytową dłużnika i pozostaje w jego raporcie kredytowym przez kilka lat (zwykle od siedmiu do dziesięciu lat).

Pomimo negatywnego wpływu kredytu, osoby fizyczne mogą jednak rozpocząć odbudowę swojego kredytu wkrótce po bankructwie. Terminowe płatności kredytów i pożyczek mogą pomóc poprawić zdolność kredytową.

Kancelaria Syndyka-Doradcy Restrukturyzacyjnego Sp. z o.o.
ul. Glogera 4/4, 42-217 Częstochowa
Tel.: 883 615 777 / biuro@doboszkancelaria.pl

Dołącz do nas w sieciach społecznościowych! FacebookTwitterPinterest

Jak reklamować firmę?

Jak reklamować firmę

Prowadzisz firmę, organizację lub jakąkolwiek inną działalność? Jeżeli nasz katalog firm jeszcze nie prezentuje informacji na jej temat, najwyższy czas to zmienić! Dodaj je już teraz, i wzmocnij pozycję swojej firmy i spraw, aby była łatwiej dostępna dla Klientów. Kliknij przycisk Dodaj firmę, i wypełnij prosty formularz zgłoszenia.

Dodaj firmę Dodaj swoją firmę