1. Wybór odpowiedniego programu
Unia Europejska dotuje kluczowe obszary lub sektory, które wymagają wsparcia i to dla nich przeznaczone są programy z dotacjami.
Programy te mogą koncentrować się na badaniach i rozwoju, innowacjach, rozwoju regionalnym, rolnictwie, zrównoważeniu środowiskowym, infrastrukturze, małych i średnich przedsiębiorstwach (MŚP) i nie tylko, dlatego na starcie warto sprawdzić dostępne dofinansowania.
2. Składanie wniosków
Firmy zainteresowane otrzymaniem dotacji unijnych muszą przygotować i złożyć szczegółowo wypełniony wniosek, który jest zgodny z wymogami programu finansowania. Wniosek zazwyczaj zawiera informacje o firmie, opis projektu, budżet, plan wdrożenia, oczekiwane wyniki, a także może on zawierać określoną dokumentację pomocniczą, gdy jest ona wymagana.
Aby łatwiej przygotować wniosek o dotacje unijne na firm - https://www.fertis.pl/ można skorzystać z pomocy firm konsultingowych.
3. Ocena i wybór wniosków
W następnej kolejności zgłoszone propozycje projektów przechodzą rygorystyczny proces oceny. Kryteria oceny mogą obejmować takie czynniki, jak zgodność projektu z celami programu, innowacje, oczekiwana realizacja i wpływ dotacji na firmę, jej rentowność finansowa.
Osoby, które oceniają wnioski na podstawie tych kryteriów, w następnej kolejności klasyfikują je według ich zgodności z celami programu i uzyskanego wyniku.
4. Decyzja o przyznaniu dotacji
Proces selekcji kończy się decyzją o przyznaniu dotacji najbardziej obiecującym przedsiębiorcom. Komisja dokonuje przeglądu oceny i podejmuje ostateczną decyzję o przyznaniu dotacji konkretnym firmom, które następnie powiadamiane są o wynikach.
5. Podpisanie umowy i wypłata środków
Wnioskodawcy, którzy pomyślnie przejdą procedurę, i otrzymają dotacje unijne na firm, muszą w następnej kolejności podpisać odpowiednią umowę.
Umowa określa warunki finansowania, składania sprawozdań, harmonogramy płatności, ważne elementy projektu wymagające realizacji w konkretnych terminach oraz wszelkie szczególne obowiązki lub ograniczenia. Wypłata środków odbywa się zazwyczaj w ratach na podstawie osiągnięcia założonych celów projektu.
6. Realizacja projektu
Po przyznaniu dofinansowania firma realizuje projekt zgodnie z ustalonym planem. Instytucje europejskie jednocześnie monitorują przez cały czas postępy projektu i zgodność z umową o dofinansowanie, między innymi konieczne jest składanie regularnych raportów i przygotowywanie audytów.